صادرات زعفران به ۵۴ کشور جهان

آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۶۸ تن زعفران به صورت ساییده شده، پودر در بسته بندی‌های ۱۰ تا ۳۰ گرم ، زعفران با بسته بندی کمتر از ۱۰ گرم و همچنین زعفران به صورت فله به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.
 
براساس صادرات این حجم زعفران به کشور‌های مختلف درآمد ۹۲ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۹۳۰ دلاری نصیب کشور شده است.
 
لازم به ذکر است که ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۳۰۰ میلیارد و ۱۸۲ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۱۷۶ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
 
در این میان زعفران به ۵۴ کشور جهان صادر شده که از جمله آن‌ها می‌توان به امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان، چین، فرانسه، پاکستان، قطر، بحرین، ایتالیا، سنگاپور، ژاپن و فیلیپین اشاره کرد.
 
در بین خریداران زعفران ، امارات متحده عربی با خرید بیش از ۱۹ تن زعفران از ایران به بزرگترین مشتری این محصول در این مدت تبدیل شده است که درآمد ۲۹ میلیون و ۸۴ هزار و ۸۶۷ دلاری را نصیب کشور کرده است.
پس از امارات متحده عربی کشور هنگ کنگ با خرید بیش از۱۵ تن زعفران از ایران دومین مشتری این محصول در مدت ذکر شده بوده است که درآمد ۲۳ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۳۴۲ دلاری را برای کشور کسب کرده است.
دراین میان اسپانیا به عنوان سومین مشتری، بیش از ۱۴ تن زعفران از ایران خریداری کرده که ۱۵ میلیون و ۲۰۴ هزار و ۲۳۵ دلار برای کشور درآمد داشته است.
 
صادرات بیش از 46 تن زعفران به صورت فله + جدول
براساس آمار گمرک از ۶۸ تن زعفران صادر شده در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۴۶ تن به صورت فله صادر شده است که در این بین اسپانیا حدود ۱۴ تن زعفران فله از ایران خریداری کرده است.
 
صادرات بیش از 46 تن زعفران به صورت فله + جدول
با این حال غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران دراوایل سال جاری گفته بود: صادرات فله ای نداریم بلکه همه زعفران ها در بسته بندی و اوزان مشخص شده صادر می شود،‌ مثلا زعفران از دو دهم گرم تا ۵۰۰ گرم بسته بندی شده و بیشتر از ۵۰۰ گرم به بالا اجازه صادرات نداریم.
 
وی افزود: درواقع زعفران اصلا فله ای صادر نمی شود و هیچ وقت هم فله ای صادر نشده است و منظور کسانی که می گویند فله ای صادر می شود همین بسته های ۵۰۰ گرمی است.
 
با این تفاسیر اگر ایران فرآوری زعفران را به طورکامل در دستور کار قرار دهد و از صنعت بسته بندی به صورت مناسب استفاده کند به طور حتم می‌توان به عنوان تولید و عرضه کننده انحصاری زعفران جهان، ارزش افزوده بالاتری را در بازار جهانی این محصول به خود اختصاص داد و در این راستا اشتغال زایی بالایی داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =